„Be driven by Nankang”, czyli „daj się prowadzić przez Nankang” – głosi hasło jednej z najstarszych marek oponiarskich z Tajwanu. To przesłanie adresowane nie tylko do kierowców samochodów, ale też pilotów samolotów i helikopterów.

Początki firmy sięgają końca lat trzydziestych ubiegłego stulecia, gdy w Nankang (dziś południowo-wschodnim dystrykcie Tajpej, obecnej stolicy Tajwanu) rozpoczęła się budowa pierwszych na wyspie zakładów gumowych. Choć fabryka powstała w 1940 roku, więc w schyłkowym okresie panowania na Tajwanie Japończyków, to właśnie ich technologie produkcji dały jej możliwość efektywnego działania przez niemal dwie dekady.

Tyle też trzeba było czekać na stworzenie marki Nangkang. W latach pięćdziesiątych, po zakończeniu burzliwych czasów wojny pomiędzy Republiką Chińską i Chińską Republiką Ludową, po wprowadzeniu istotnych reform ekonomicznych i dzięki pomocy gospodarczej Stanów Zjednoczonych, tajwański rynek zmieniał się błyskawicznie i dawał mnóstwo okazji inwestorom. W takich okolicznościach Tajwan dołączył do Korei Południowej, Singapuru i Hongkongu, tworząc grono słynnych czterech „azjatyckich tygrysów”. Wtedy też narodziła się firma Nankang.

opony nankang 1
Nangkang produkuje opony dla większości samochodów - od małych kompaktowych aut po dostawcze.

Nankang podbija światowe rynki

Założono ją w lutym 1959 roku pod nazwą Nankang Rubber Tire Corporation Ltd. Obiecujące wyniki sprzedaży pierwszych opon diagonalnych i innych produktów wykonanych z gumy zapewniły firmie szybki rozwój, z czego firma skorzystała w 1963 roku, debiutując na giełdzie papierów wartościowych w Tajpej. Szefowie Nankang wykorzystali koniunkturę i szybko postawili nie tylko na produkcję, ale i eksport. W latach sześćdziesiątych ogumienie tajwańskiej marki było dostępne w niemal wszystkich krajach tej części Azji.

W 1972 roku Nankang otworzył swoje przedstawicielstwo w Australii, gdzie do dziś cieszy się dużą renomą. W kolejnych latach opony firmy trafiały też do Stanów Zjednoczonych i na rynki Ameryki Południowej, a wkrótce później – również do Europy (w 1991 roku Nankang zdobył tzw. Oznaczenie CE, świadczące, że produkty marki spełniają dyrektywy Unii Europejskiej).

Nankang w branży lotniczej

Rosnący popyt musiał wiązać się ze wzrastającymi potrzebami produkcyjnymi. W 1973 roku Nankang otworzył swoją drugą fabrykę w Hsin-Fung. Rozszerzył też swoją działalność o branżę lotniczą. W tym samym roku zaprezentował swoje pierwsze modele ogumienia do helikopterów, a także wojskowego samolotu AIDC PL-1B Chienshou służącego w siłach powietrznych Tajwanu. W kolejnych latach Nankang produkował też opony m.in. do treningowych samolotów T-28 i T-33.

Od 1974 roku Nankang mógł szczycić się mianem pierwszej tajwańskiej firmy, która produkowała ogumienie radialne z opasaniem stalowym do samochodów osobowych. W 1977 roku na rynku pojawiły się udoskonalone radialne modele serii 70 (jej ewolucją była popularna seria 60), a trzy lata później oferta została rozszerzona również o opony do ciężarówek i autobusów.

historia nankang 2
Opony Nankang produkowane są w oparciu o nowoczesne technologie - posiadają między innymi asymetryczną rzeźbę bieżnika.

Nankang otrzymuje nagrodę od Forda

Sukcesy przedsiębiorstwa zostały docenione w 1987 roku certyfikatem Q1 przyznawanym przez Ford Motor Company, z którym Nankang od dawna rozwijał swoją współpracę.

Natomiast w połowie lat dziewięćdziesiątych w firmie wprowadzone zostały zasady słynnego systemu TPM (Total Productive Maintenance), którego zadaniem jest usprawnienie funkcjonowania przedsiębiorstwa przez możliwie najefektywniejsze wykorzystanie mocy produkcyjnych. System ten wywodzi się z japońskiego przemysłu motoryzacyjnego lat siedemdziesiątych i do dziś stosowany jest w wielu firmach na całym świecie.

Nankang - z Tajwanu do 100 krajów świata

Zwiększona efektywność produkcyjna pozwoliła Nankang na debiut w segmencie opon całorocznych (1995), przeznaczonych do samochodów terenowych (1996; w tej dziedzinie Nankang jest zdecydowanym liderem na Tajwanie) oraz opon zimowych (1997). W 1997 roku powstała nowa fabryka firmy na terytorium lądowym Chin. Utworzono ją w miejscowości Zhangjiagang, w prowincji Jangsu i do dziś uchodzi ona za jedną z najnowocześniejszych w kraju. Tam powstają między innymi modele serii FT, NS czy CW, dobrze znane również w Europie.

Obecnie opony Nankang sprzedawane są na wszystkich kontynentach i w ponad stu krajach świata. Należy też pamiętać, że markami należącymi do Nankang są także Sonar Tire (opony samochodowe) i Roadiac (opony motocyklowe). Wszystkim im przyświeca hasło: „Be driven by Nankang”.

nankang reklama
Firma dba o jakość swoich produktów, o czym świadczy jej hasło reklamowe: "Perfekcja przekracza ludzką wyobraźnię".

 

Zobacz ofertę opon Nankang

 

dlaczego warto kupić w oponeo