Landsail to jedna z najmłodszych marek na oponiarskim rynku. Jej sięgająca ledwie kilku lat historia rozpoczęła się w Chinach. Twórca Landsail to firma notowana wśród 60 największych producentów ogumienia na świecie.

 

logo marki opon landsail
Logo marki Landsail.

 

Zaczęło się od Sentaida Group

Na początek kilka zdań wyjaśnienia struktury właścicielskiej i biznesowych powiązań marki Landsail Tires. Zacznijmy od samej góry, od koncernu Sentaida Group Co. Ltd., działającego w branży gumowej i chemicznej, założonego w 1989 roku w Chinach. Do niego należy między innymi notowana na Szanghajskiej Giełdzie Papierów Wartościowych spółka Sentaida Tire, skupiająca się przede wszystkim na imporcie gumy, krajowej dystrybucji oraz eksporcie opon na inne rynki.

Częścią Sentaida Tire jest spółka Sentury Tire, bezpośredni właściciel między innymi marki Landsail. Sentury Tire założono w 2008 roku w Qingdao, czyli w jednym z najważniejszych ośrodków przemysłu oponiarskiego w Chinach. Powstanie firmy związane było z nową polityką w Sentaida Group – stworzeniem swojego własnego brandu. Koncern do tej pory eksportował ogumienie innych producentów, na przykład Linglong, Durun, Doublestar, Triangle czy Haida.

Rozwinięta przez jego ludzi sieć dystrybucyjna w Chinach umożliwiała krajową sprzedaż opon m.in. takich światowych potentatów, jak Michelin, Yokohama czy BF Goodrich, a także lokalnych marek – Wanli, Warrior, Westlake czy Doublecoin. Do Sentaida Group należą trzy regionalne centra dystrybucyjne w Qingdao, Jinan i Linyi, z których ogumienie trafia do ponad tysiąca dilerów w różnych częściach Chin.

 

Landsail to technologie, które sprawdzą się również w samochodach wyższych klas.

Landsail to technologie, które sprawdzą się również w samochodach wyższych klas.

 

Europejskie wzorce

Pierwsza część nowego planu została wykonana w 2009 roku. Sentury Tire zaprezentowało swoją pierwszą markę i… nie chodzi o Landsail. Jeszcze nie. Premierowy brand nazywa się Delinte i dziś jest to bliźniacza marka Landsail. Ta ostatnia debiutowała na rynku rok później. Dodajmy, że w kolejnym roku do tej pary dołączyła jeszcze mniej eksponowana marka Cenchelyn.

Firma z Qingdao solidnie przygotowała się do wprowadzenia do sprzedaży Landsail i Delinte Tires. Przede wszystkim od strony technologicznej – Sentury zarejestrowało siedem patentów technicznych i pierwszych 17 własnych wzorów bieżnika. Zapleczem w dziedzinie R&D (czyli prac badawczo-rozwojowych) od początku jest firma TTA – Tire Technology Alliance. TTA powstała w Qingdao, służy rozwiązaniami technologicznymi i badaniami niezbędnymi w produkcji opon Landsail, jak i Delinte. Jej personel to w dużej mierze niemieccy specjaliści z dużym doświadczeniem w branży, zdobywanym w europejskich fabrykach największych koncernów oponiarskich.

 

Opony Landsail sprawdzą się w różnego typu pojazdach.

Opony Landsail sprawdzą się w różnego typu pojazdach.

 

60. miejsce w świecie

W Qingdao mieści się też zakład Sentury Tires i również w nim widać międzynarodowe wzorce. Fabryka została wyposażona w maszyny i urządzenia sprowadzane od renomowanych producentów z Europy, Stanów Zjednoczonych i Azji, m.in. Krupp, Fischer, Rodolfo, Bartell, VMI oraz RMS. W pierwszej fazie produkcji, w 2012 roku, zakład osiągnęła roczny poziom 14 milionów wytwarzanych sztuk ogumienia do samochodów osobowych. Z tego 12 milionów to ogumienie typu Ultra High Performance.

Oprócz tego, firma produkuje rocznie 4 miliony sztuk radialnych opon do ciężarówek i autobusów oraz 250 tys. opon przemysłowych i rolniczych. Zatrudnia 1500 osób. Dzięki tym osiągnięciom, w 2012 roku Sentury Tires, producent ogumienia Landsail, po raz pierwszy znalazł się na liście 75 największych firm oponiarskich na świecie. Na 60. pozycji. Według władz chińskiej spółki, na początku kolejnej dekady marka Landsail ma oferować pełną gamę zimowych i letnich opon nie tylko samochodowych, ale i lotniczych, zaś produkcja w zakładach Sentury Tires ma wzrosnąć do 48 milionów sztuk ogumienia rocznie.

Dziś Landsail oferuje linię opon do aut osobowych, lekkich ciężarówek oraz SUV-ów. Dzięki sieci dystrybucyjnej Sentaida Tire, ogumienie marki eksportowane jest do blisko stu krajów na większości kontynentów: w Europie, Ameryce Północnej, Azji i Afryce, a także w takich regionach, jak Bliski Wschód czy Oceania. Od ubiegłego roku w Stanach Zjednoczonych działa pierwszy tamtejszy oddział Landsail Tires zlokalizowany w Miami. 

 

Kup opony Landsail

 

dlaczego warto kupić w oponeo