Marka Kleber zawdzięcza swoją nazwę dowódcy działającemu w czasie rewolucji francuskiej. Pierwszy zakład z logo tej firmy powstał po II wojnie światowej, a zlokalizowany był właśnie na ulicy Jeana-Babtiste Klebera.

Gdy dobiegło końca życie Jeana-Baptisty Klebera, o przemyśle oponiarskim można było co najwyżej snuć bajki. Kleber zginął w 1800 roku w Kairze. Dokładnie 111 lat później, we francuskiej miejscowości Colombes oddano do użytku fabrykę amerykańskiej spółki BFGoodrich. Jej francuska filia działała od 13 lipca 1910 roku. Jak głosi legenda, Pan Work, dyrektor firmy podjął decyzję o budowie zakładu, płynąc barką po zalanym wodą regionie Paryża. 8 grudnia 1911 roku w fabryce BFG wyprodukowano pierwszą oponę. To pierwsza ważna data w historii marki Kleber, która oficjalnie zostanie powołana do życia trzy i pół dekady później.

Logo firmy Kleber.
Logo firmy Kleber.

W 1927 roku fabryka w Colombes wytwarzała nie tylko opony, ale i cały asortyment wyrobów gumowych, między innymi pasy transmisyjne, uszczelki oraz części do maszyn i innych urządzeń wykonane z tego właśnie surowca.

Kleber, od ulicy

W latach trzydziestych zakład w Colombes produkował ogumienie wykorzystywane jako wyposażenie seryjne do samochodów Chambord i Versailles. W 1935 roku fabryka zaprezentowała też pierwsze opony terenowe, a także charakterystyczne opony z białym bokiem będące wówczas szczytem elegancji. Szefowie firmy nie zapominali o odpowiedniej promocji swoich produktów – w materiałach reklamowych ogumienie reklamowały piękne kobiety oraz… psy. Na plakacie promującym opony z białym bokiem dumnie prężył się chart, zaś symbolem modelu jednolitego był owczarek alzacki. Po zakończeniu drugiej wojny światowej związki francuskiej firmy z BFGoodrich zdecydowanie się rozluźniły. Z Colombes spółka przeniosła się do Paryża, gdzie znalazła miejsce na swoją nową centralę. Było to przy Avenue Kleber. Tak narodziła się też nowa nazwa firmy – Kleber-Colombes (dokładnie: Pneumatiques, Caoutchouc Manufacture et Plastique Kleber-Colombes). Opracowano też nowe logo przedsiębiorstwa umieszczone na niebiesko-pomarańczowym tle.

 

Kup opony Kleber

Pracownik miesiąca w Himalajach

Zaledwie dwa lata po wdrożeniu tych zmian na rynku francuskim debiutowała pierwsza opona marki Kleber-Colombes przeznaczona do jazdy po śniegu nazwana „Ours Blanc”, czyli „Białe Niedźwiedzie”. Osobny model stworzono też dla samochodów ciężarowych. Jej charakterystycznym elementem był wizerunek tytułowego białego niedźwiedzia przed ośnieżonym szczytem góry lodowej. Model okazał się wielkim przebojem rynkowym, szczególnie wśród firm transportowych. Jedna z mleczarni o nazwie „Le Petit” wyposażyła nawet w to ogumienie wszystkie swoje ciężarówki. W 1950 roku renomę „Ours Blanc” przebił niejaki Maurice Herzog, pracownik firmy Kleber, który 3 czerwca, dowodząc francuskiej ekspedycji w Himalaje, zdobył 8-tysięczny szczyt Annapurna. Na wysokości 8078 metrów Herzog wzniósł do góry trójkolorowy sztandar Francji, proporczyk Klubu Alpinistycznego, do którego należał oraz sztandar Kleber-Colombes. O jego wyczynie pisały czasopisma na całym świecie. Lepszej reklamy francuska marka nie mogła sobie wymarzyć.

 

Zakłady Kleber
Zakłady Kleber.

Zachwycony prezydent

W 1951 roku Kleber zasłynął wynalazkiem, który przyczynił się do rozwoju przemysłu oponiarskiego. Podczas Salonu Samochodowego w Paryżu, w obecności samego prezydenta Republiki Francuskiej Rene Coty’ego, inżynierowie firmy zaprezentowali swoją pierwszą oponę wyposażoną w komorę zawierającą powietrze. Ogromne zainteresowanie wzbudził pokaz, na którym udowodniono, że nowy model ogumienia nie ulega przebiciu nawet jeśli toczy się po gwoździach. Przy widowiskowym teście asystował prezydent Coty i ponoć długo nie mógł ukryć zdumienia. W 1968 roku ostatecznie zakończyły się poszukiwania odpowiedniej nazwy dla paryskiej marki. Wtedy to zniknął z niej człon Colombes. Pod nazwą Kleber znana jest do dziś. Pierwszą oponą wylansowaną pod nowym szyldem był model Boxer, dzięki któremu francuska marka wróciła do swojej zapomnianej tradycji reklamowania produktu z udziałem… psa. Nazwa opony jednoznacznie wskazuje na rasę, którą wykorzystano do jej promocji.

Kobieta wybrała Klebera

W 1980 roku Kleber zmienił właściciela. Po kilkudziesięciu latach działania na własną rękę, szefowie firmy postanowili związać się z koncernem Michelin (Kleber do dziś jest częścią Michelina). Rok po tym posunięciu Kleber triumfował między innymi nad Michelinem w Rajdowych Mistrzostwach Świata. Słynna Michele Mouton jadąca Audi w oponach Kleber wygrała w rajdzie San Remo, a później dołożyła do tego trzy kolejne zwycięstwa i finiszowała na drugim miejscu w klasyfikacji generalnej na koniec sezonu. W połowie kolejnej dekady francuska marka mogła pochwalić się innym, tym razem rynkowym sukcesem. Podpisała współpracę z Renault, dzięki której opony marki Kleber były dostarczane jako wyposażenie podstawowe do Renault Twingo. U progu nowego tysiąclecia firma przedstawiła serię Dynaxer o strukturze kierunkowej, kolejny ważny produkt w dziejach firmy (obecnie sprzedawane są kolejne generacje tego modelu).

Równie udanym i ciekawym pomysłem było stworzenie w 2002 roku programu Kleber Assistance – serwisu naprawczego opon działającego 24 godziny na dobę w całej Europie. Wystarczy drobna usterka ogumienia, a fachowcy od eliminowania takich usterek, zjawią się na miejscu. We Francji solidność to ponoć nad wyraz wartościowa cnota. A zresztą nazwisko generała Klebera zobowiązuje…

 

Galeria

Zakłady Klebera.
Zakłady Klebera.

Plakat promocyjny marki Kleber.
Plakat promocyjny marki Kleber.

Kleber Colombes
Kleber Colombes.

Kleber Protectis
Kleber Protectis.

Maurice Herzog podczas wspinaczki.
Maurice Herzog podczas wspinaczki.

Opony marki Kleber.
Opony marki Kleber.

Plakat Klebera.
Plakat Klebera.

Plakat Klebera.
Plakat Klebera.

 

dlaczego warto kupić w oponeo