Najsłynniejsza amerykańska firma produkująca opony przeznaczone do wyczynowego ścigania pochodzi z Indiany, kolebki wielkich wyścigów w USA. Nazywa się Hoosier. Dla marki z Indiany to naturalny wybór.

Ta historia sięga czasów powojennych, a jej początki dotyczą małżeństwa Roberta „Boba” i Joyce Newtonów. Ta para na początku lat pięćdziesiątych próbowała swoich sił w wyścigach samochodowych organizowanych w północnej Indianie. „Bob”, jak wielu innych kierowców tamtych czasów, nie był usatysfakcjonowany jakością opon, które miał do dyspozycji do szybkiej jazdy po asfaltowych torach. I jak to bywa w takich sytuacjach, w pewnym momencie Newton wpadł na pomysł, by samemu dostarczyć ogumienie do swojego wyścigowego samochodu.

Idea dojrzała do realizacji w 1957 roku, gdy Newtonowie założyli firmę z zamiarem produkcji opon. Ich zakład został ulokowany w starej stodole w miejscowości South Bend w stanie Indiana. Początkowo Newtonowie zajęli się bieżnikowaniem opon dostępnych na rynku. Nazwa Hoosier odzwierciedlała ich lokalny patriotyzm: właśnie tak określa się mieszkańców Indiany (określenie „Indianin” było już niejako „zarezerwowane”), tak jak Kalifornijczyk to mieszkaniec stanu Kalifornia. Fioletowe barwy zostały zapożyczone z samochodu rajdowego „Boba”, który właśnie w tym kolorze gustował ścigając się swoim autem z numerem 4.

hoosier logo
Logo marki Hoosier.

Hoosier - marzenie Newtona. Roberta Newtona

W pierwszych latach państwo Newton zatrudniali dwóch pracowników, później załoga została poszerzona o członków rodziny, znajomych i sąsiadów. Rozwijała się też wizja właściciela, który zakładając firmę, planował produkcję własnego ogumienia. Robertowi marzyło się ogumienie specjalnie adresowane do kierowców wyścigowych. Okazja na realizację tego celu nadarzyła się w 1962 roku, gdy Newtonowie podpisali umowę o współpracy ze spółką Mohawk Rubber Company z Akron w Ohio. Przez następnych 16 lat w fabryce w miejscowości uchodzącej wtedy za stolicę światowego przemysłu oponiarskiego powstawało ogumienie marki Hoosier. Robert Newton kursował między stanami Indiana i Ohio, doglądając w tym drugim produkcji własnych opon, które projektował, nadzorował proces wytwarzania i planował dystrybucję.

W 1978 roku przyszłość jego dobrze prosperującego, choć małego biznesu stanęła pod znakiem zapytania. Firma Mohawk borykająca się z problemami finansowymi zdecydowała o zamknięciu swojego zakładu w Akron. Newtonowie zadziałali wystarczająco szybko, by uratować swoje przedsiębiorstwo. W porozumieniu z lokalnymi bankami podjęli decyzję o budowie własnej fabryki, która produkowałaby opony wyłącznie przeznaczone do rywalizacji wyścigowej. Zakład powstał w miejscowości Plymouth w stanie Indiana, niedaleko biur firmy zlokalizowanych w mieście Lakeville. W roku 1979 z Plymouth wyjechały pierwsze modele wyczynowego ogumienia marki Hoosier.

hoosier historia wyscigi
Firma Hoosier od samego początku udzialała się w wyścigach samochodowych.

Czas na sukcesy sportowe firmy Hoosier

Choć efekt końcowy procesu fabrycznego w Plymouth był w pełni autorski, materiały do produkcji opon Hoosier wciąż pochodziły od zewnętrznych dostawców. Zmieniło się to w 1985 roku, gdy Newtonowie otworzyli swój zakład produkcji gumowych komponentów wyścigowego ogumienia. Spółka chwaliła się wtedy nowatorską metodami działania – pracą fabryki sterował najnowszy komputer Banbury. Technologia ta obejmowała też między innymi testowanie mieszanek gumy i ich wpływ na właściwości opon.

Do pełni szczęścia firmie brakowało spektakularnych sukcesów sportowych. Te nadeszły pod koniec lat osiemdziesiątych. W 1988 roku marka Hoosier pojawiła się na torach serii Winston Cup, części prestiżowego cyklu NASCAR. W pierwszym sezonie zgarnęła 9 zwycięstw, w drugim dołożyła kolejne, wśród których najcenniejszym był bezapelacyjny sukces w słynnym wyścigu Daytona 500. Robert Newton, zachęcony tymi osiągnięciami, w 1992 roku postanowił wybudować kolejną fabrykę, w której produkowano by ogumienie przeznaczone wyłącznie do rywalizacji NASCAR. Jednym z warunków było przygotowanie opon zdolnych do jazdy z prędkością 200 mil na godzinę (czyli ponad 320 km/h).

W 1995 roku Hoosier został wybrany na dostawcę ogumienia do wyścigowej serii Automobile Racing Club of America (ARCA). W kolejnych latach kontrakty z firmą z Indiany podpisywali znani kierowcy używający opon z charakterystycznym białym napisem. Jednym z nich był Steve Kinser, gwiazda wyścigów World of Outlaws, w których udział biorą wyjątkowe pojazdy zdolne do osiągania bardzo dużych prędkości. Kinser był nazywany „Królem Outlaws”, bo w swojej karierze aż 20-krotnie wygrywał tę serię, a amerykańska stacja ESPN zaliczyła go do 25 najlepszych kierowców wyścigowych wszechczasów w swoim plebiscycie w 2008 roku. W latach 2000-2001 zawodnik odnosił sukcesy korzystając z opon Hoosier. W tych latach nagroda dla najlepszego producenta trafiała też do Roberta Newtona, szefa marki.

hoosier wyscigi
Hoosier odniósł wiele sukcesów w sportach motorowych.

Hoosier - opony dla mistrzów

Na długiej liście największych wyścigów, w których ogumienie Hoosier odnosiło wielkie sukcesy należy wymienić między innymi serie: IHRA (International Hot Rod Association), CRA (Champion Racing Association), IMCA (International Motor Contess Association), SCCA (Sports Car Club of America) czy AIS (American Indycar Series). Dziś Hoosier to największy na świecie producent opon wyłącznie dedykowanych rywalizacji sportowej. Na czele firmy wciąż stoją państwo Robert i Joyce Newtonowie. Przedsiębiorstwo można nazwać iście rodzinnym również dlatego, że wiele stanowisk piastują w nim krewni założycieli spółki.

Hoosier produkuje dziś ponad tysiąc różnych typów opon wyścigowych, które projektowane są w nowoczesnym centrum technologicznym i powstają w fabryce w Lakeville. Od 2011 roku ogumienie amerykańskiej marki dostępne jest również w Polsce. Jak podkreśla sam „Bob” Newton, Hoosier to opony dla mistrzów. Hasło „Tires Designed for Champions” towarzyszy jego firmie od jej powstania przed ponad półwieczem.

dlaczego warto kupić w oponeo

Galeria

hoosier historia 2

hoosier historia 3

hoosier historia 4

hoosier historia 5

hoosier historia 6

hoosier

hoosier auto testowe

hoosier ciezarowka

hoosier ciezarowka

hoosier produkcja opon

hoosier reklama 87

hoosier stewart 1997

hoosier prasa