W gruncie rzeczy wszystkie samochody stosują tę samą technologię napędzania i kierowania. Jednak nie zważając na silniki, zawieszenia czy nawet opony samochodowe, jakimi najbardziej unikalnymi cechami mogą się wykazać poszczególne auta?

W dobie zdominowanej przez gadżety elektroniczne innowacja jest wszechobecna. Nie dziwi zatem, że wielu producentów samochodów podejmuje wyzwanie i dorzuca do swojej oferty sprzedażowej przeróżne gadżety i inne dodatki. Niektóre z nich zapewniają dodatkowe bezpieczeństwo, inne zaś odrobinę praktyczności (a często także odrobinę luksusu). Oto niektóre z najlepszych opcji dostępnych w nowoczesnych autach.

Technologia Brake Dryers od BMW

Suche hamulce są najlepszym środkiem do zapewnienia wystarczającej siły hamowania. Czy istnieją sposoby utrzymania suchych tarcz w mokrych warunkach? Nadmierna moc hamowania często może okazać się nieefektywna podczas deszczu, gdyż woda zmniejsza zdolność do generowania tarcia.

Osuszanie hamulców pomaga usprawnić ich działanie w mokrych warunkach.

Osuszanie hamulców pomaga usprawnić ich działanie w mokrych warunkach.

Osuszanie hamulców pomaga usprawnić ich działanie w mokrych warunkach.

BMW ominęło ten problem dzięki technologii osuszania tarcz hamulcowych. Zbliżanie klocków do tarcz hamulcowych łatwo usuwa nadmiar wody. Wiele samochodów BMW robi to cyklicznie zapewniając, że hamulce są gotowe zawsze, gdy ich potrzebujesz.

 Easy Fill Tyre Alert Nissana

Jak sama nazwa wskazuje, technologia łatwego pompowania opon Nissana została zaprojektowana, by jeszcze łatwiej uzyskać prawidłowe ciśnienie w oponach twojego pojazdu. Zwykle kierowcy muszą napompować opony zanim sprawdzą czujnikiem, czy ciśnienie jest poprawne. Jeśli wartość jest zbyt wysoka lub zbyt niska, osiągnięcie odpowiedniego poziomu wymaga zwykle sporo kombinowania.
 
Wprowadzona w wielu samochodach Nissana w 2013 roku technologia sprawia, że pojazd jest w stanie wykryć, kiedy do kół wprowadzane jest powietrze, wskazując za pomocą zewnętrznych świateł i sygnału dźwiękowego (klaksonu) moment, gdy ciśnienie osiąga pożądaną wartość.

Opony 360 stopniowe

No dobrze, z technicznego punktu widzenia jest to nieco oszukane, ponieważ opony są dopiero w fazie rozwoju, ale pomysł jest warty wspomnienia. W ubiegłym roku Goodyear zaprezentował oryginalną konstrukcję opony dla inteligentnych samochodów autonomicznych. W oponach Eagle 360 zastosowano kulisty kształt oraz technologię kolei magnetycznej (maglev) w celu zapewnienia pełnych obrotów koła w dowolnym kierunku.

Czy opony 360-stopniowe pojawiają się kiedyś na rynku? Źródło: Goodyear.

Czy opony 360-stopniowe pojawiają się kiedyś na rynku? Źródło: Goodyear.

Będąc póki co czysto hipotetycznym wymysłem, kuliste opony otwierają szereg nowych możliwości. Możliwość ruchu w dowolnym kierunku sprawia, że niektóre manewry drogowe będą znacznie uproszczone. Na przykład zamiast parkowania równoległego, samochód mógłby poruszać się wzdłuż osi bocznej i zaparkować bokiem.

HUD (Heads Up Display)

Ciągła obserwacja drogi podczas jazdy jest niezwykle istotna. Wielu kierowców twierdzi, że niektóre funkcje samochodu, takie jak na przykład powiadomienia na desce rozdzielczej, powoduje odrywanie wzroku od drogi.
 
Wyświetlacz HUD byłby w takich przypadkach doskonałym rozwiązaniem. Wyświetlając informacje na przedniej szybie, HUD pozwala ci wiedzieć więcej bez konieczności odwracania wzroku. Co ważne, niektóre firmy eksperymentują nawet z wyświetlaczami holograficznymi i rzeczywistością rozszerzoną (augmented reality), więc twój HUD mógłby potencjalnie podświetlać ważne punkty na drodze lub powiadamiać o rzeczach, których nie zauważyłeś.

Asystent pasa ruchu

Dzięki licznie występującym w nowoczesnych samochodach czujnikom i kamerom, funkcja lane assist staje się coraz powszechniejsza. Oferowana w popularnych modelach, takich jak Toyota Prius i Ford Fusion, funkcja ta ma wykrywać, kiedy samochód zmienia pas ruchu i powiadamiać kierowcę w celu zachowania prawidłowego toru jazdy. Być może nie jest używana szczególnie często, ale może pomóc zapobiegać wypadkom i usprawniać trzymanie się właściwego pasa ruchu.

Czujniki i kamery w samochodach

Czujniki i kamery w samochodach ułatwiają prowadzenie w trudnych warunkach.

Fotele poprawiające właściwości jezdne

Stopień zmęczenia i postawa za kierownicą stanowią ważne elementy jazdy. Niezależnie od twojego stylu jazdy, twoje ciało musi być przygotowane na fizyczne obciążenie związane z prowadzeniem pojazdu. Na szczęście wielu producentów zdaje sobie z tego sprawę.
 
Przykładowo Nissan we współpracy z NASA opracował fotele zerowej grawitacji”. Fotele mają zapewniać uczucie lekkości i zmniejszyć stopień zmęczenia by wspierać kierowców na dłuższych trasach.
 
Inni producenci oferują w swoich modelach fotele do masażu. Mają one na celu odstresowanie i regenerację siły mięśni poprzez fizyczne zaangażowanie kierowcy gdy zaczyna się czuć zmęczony.
 
Oczywiście był to jedynie przegląd niektórych z ostatnich nowości i gadżetów na rynku samochodowym. Gadżety mają długą tradycję w przemyśle motoryzacyjnym, poczynając od popielniczki i schowka na parasol (przydatnego w przypadku brytyjskiej pogody), na samochodach inteligentnych i pojazdach interaktywnych kończąc.