Menu

Czy znalazłeś informacje, których szukałeś?

67. FIM Rally 2012 w Bydgoszczy [relacja]

aktualizacja: 15 lipca 2015
OPONEO.PL

W Bydgoszczy odbyło się prawdziwe święto miłośników turystyki motocyklowej – zlot FIM Rally 2012. Od 19 do 21 lipca stolica Pomorza i Kujaw była motocyklowym centrum świata, goszcząc turystów z prawie 30 państw! Przeczytaj relację z tej imprezy.

Na zlot przybyli motocykliści z następujących krajów: Austria, Belgia, Kanada, Chorwacja, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Niemcy, Wielka Brytania, Węgry, Włochy, Luksemburg, Monako, Macedonia, Holandia, Norwegia, Rosja, Serbia, Słowacja, Słowenia, Hiszpania, Szwecja, Szwajcaria i Zjednoczone Emiraty Arabskie.

Za organizację imprezy odpowiedzialni byli członkowie klubu LKT „Wyczół” Gościeradz, którzy wiele razy uczestniczyli w FIM Rally jako reprezentacja Polski. Bez ich zaangażowania nie udałoby się tego dokonać. Głównym sponsorem zlotu zostało OPONEO.PL.

fim rally 2012 baner


Skrót najważniejszych wydarzeń ze zlotu.

Przed oficjalną częścią zlotu…

Pierwsi motocykliści pojawili się w Bydgoszczy już kilka dni przed oficjalnym startem imprezy. W tym czasie zdążyli odwiedzić między innymi malownicze zakątki Borów Tucholskich i spłynąć rzeką Brdą. Organizatorzy przygotowali dla nich także atrakcyjną wycieczkę motocyklową po okolicach Bydgoszczy. Mieli wówczas okazję zobaczyć m.in.: Centrum Militarne Krąpiewo, Sanktuarium Matki Boskiej Byszewskiej w Byszewie, gotycki Kościół Pocysterski, obecnie Bazylika Mniejsza w Koronowie, drewniany kościół z 1699 roku we Włókach.

Pierwszy dzień 67. FIM Rally 2012

Impreza oficjalnie rozpoczęła się w czwartek 19 lipca. Od samego rana na bydgoskiej Wyspie Młyńskiej organizatorzy intensywnie pracowali, aby dopiąć wszystko na ostatni guzik. Kemping mieścił się w Myślęcinku, a pierwsza ekipa wyjechała z niego o godzinie 10. Byli to Francuzi, którzy będą przyszłorocznymi gospodarzami zlotu. Po dotarciu na Wyspę Młyńską z rykiem silników przejechali przez symboliczną bramę i odsłuchali swojego hymnu narodowego. Po nich w regularnych odstępach czasu pojawiały się kolejne reprezentacje przystrojone w barwy swoich państw, by pokazać się publiczność, wysłuchać hymnu i oficjalnie rozpocząć zlot. Różnorodność maszyn, które mogliśmy podziwiać podczas zlotu robiła duże wrażenie. Jeden z uczestników pokonał niemal 800 km na motocyklu typu „naked bike”, teoretycznie nienadającym się do tak długich tras. Zapytany o to przez organizatorów stwierdził, że nie odczuł zbytnio trudów podróży. Pokazuje to, że w turystyce motocyklowej liczy się przede wszystkim pasja, a sprzęt ma znaczenie drugorzędne.

Okazja do spotkania z motocyklistami pochodzącymi praktycznie z całego świata była bardzo dużą atrakcją dla mieszkańców Bydgoszczy. Przyjezdni byli niezwykle pozytywnie nastawieni, chętnie nawiązywali kontakt i pozowali do zdjęć. Pojawiająca się od czasu do czasu bariera językowa nie było to wielką przeszkodą. Wszyscy motocykliści powtarzali, że Bydgoszcz bardzo im się podoba i świetnie się tu czują. Po prezentacji motocykle zostały ustawione na zamkniętym parkingu przy Operze Nova, a uczestnicy udali się na lunch.

W godzinach wieczornych w bazie zlotu na terenie Centrum Targowo-Wystawienniczego w Myślęcinku odbyła się ceremonia otwarcia zlotu połączona z prezentacją programu artystycznego, w ramach którego wystąpił zespół Żuki. Omawiana część zlotu miała charakter zamknięty.


Uczestnicy zlotu w drodze na "Arrival Control".


Powitanie uczestników 67. FIM Rally 2012 na Wyspie Młyńskiej. 

Drugi dzień zlotu i wycieczka do Torunia

W piątek uczestnicy wybrali się na wycieczkę autokarową do Torunia, miasta słynącego ze starówki wpisanej na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Zwiedzanie odbyło się w towarzystwie przewodników i zajęło prawie cały dzień. Uczestnicy zlotu mieli bardzo dobre wrażenia z wypadu do Grodu Kopernika. Wielokrotnie powtarzali, że Toruń to bardzo atrakcyjne miasto. Wieczorem została podana obiadokolacja, a tuż po niej rozpoczęły się kolejne atrakcje, do których należały między innymi występy artystów (zespołu Izotop).

Trzeci dzień 67. FIM Rally 2012 - Parada Narodów i ceremonia zamknięcia

Ostatnim dniem zlotu była sobota (21 lipca), kiedy to odbyła się Parada Narodów. Był to przejazd wszystkich uczestników zlotu ulicami Bydgoszczy. Motocykle zostały przystrojone w barwy narodowe, a niektórzy uczestnicy przebrali się specjalnie na tę okazję. Mogliśmy zobaczyć między innymi Juliusza Cezara i Świętego Mikołaja. Motocykliści przejechali Gdańską, Sułkowskiego, Ogińskiego, Jagiellońską, Focha, Grunwaldzką, Ludwikowo.

Po Paradzie Narodów odbył się pokaz pokaz stuntu motocyklowego w wykonaniu Ewy Pieniakowskiej. Marcin Gagacki (Rajdowy Mistrz Polski w klasie N3) z OPONEO MOTORSPORT zaprezentował w akcji Mitsubishi Lancera EVO IX RS, którym na co dzień startuje w Rajdowych Samochodowych Mistrzostwach Polski. Gacek jest członkiem LKT „Wyczół” Gościeradz i wielkim miłośnikiem turystyki motocyklowej. Był także mocno zaangażowany z organizację zlotu FIM Rally w Bydgoszczy.

Wieczorem odbyła się ceremonia zamknięcia i wręczenia nagród. Podczas każdego zlotu FIM Rally przyznawane są nagrody „challenge” za zajęcie czołowych pozycji w poszczególnych klasyfikacjach. Można zostać wyróżnionym za największy przebyty dystans, największą liczbę uczestników (najliczniejsze ekipy przyjechały z Włoch i Szwecji – każda z nich liczyła około 200 osób) czy najwięcej motocykli zabytkowych w składzie.

Każdy z uczestników zlotu otrzymał także plecak z pamiątkami oraz okazjonalny medal z logo FIM Rally 2012. Ostatni dzień zlotu został zakończony występami grup Little Wing i Kissi Band.

Cały zlot FIM Rally 2012 przebiegał w doskonałej atmosferze, a organizacja była perfekcyjna. Uczestnicy mogli korzystać z szeregu atrakcji nie narzekali na nudę. Po zakończeniu zlotu wielu motocyklistów zadeklarowało, że z chęcią powróci do Polski i odwiedzi region kujawsko-pomorski.


Przejazd przez wiadukt im. Józefa Święcickiego podczas Parady Narodów.

Fotorelacja

fim rally 2012 tarcze
Niektórzy uczestnicy jeżdżą na FIM Rally od wielu lat, o czym świadczą charakterystyczne tarcze przyszyte na ubraniach.

fim rally 2012 francja arrival control

fim rally 2012 motocyklista z francji
Pierwsi na wyspie Młyńskiej pojawili się Francuzi - przyszłoroczni gospodarze zlotu.

fim rally 2012 belgia

fim rally 2012 reprezentacja szwecji

fim rally 2012 szwedzi

fim rally 2012 przywitanie uczestników

fim rally 2012 motocyklisci ze szwecji kask z rogami

fim rally 2012 arrival control bydgoszcz wyspa mlynska
Do Bydgoszczy przyjechało wiele wyjątkowych maszyn.

fim rally 2012 problem z odpaleniem motocykla
Jeden z uczestników miał problem z odpaleniem motocykla, ale szybko uzyskał pomoc.

fim rally 2012 przyjazd szwedów
Brama okazała się za niska dla okazałej szwedzkiej flagi.

fim rally 2012 powitanie na wyspie mlynskiej
Cały zlot przebiegał w bardzo przyjaznej atmosferze.

fim rally 2012 maskotka szwedów łoś
Motocykle uczestnków były oryginalnie przystrojone - tutaj maskotka szwedzkiej ekipy.

fim rally 2012 bydgoszcz
Podczas zlotu uczestnicy bawili się doskonale.

fim rally 2012 swiety mikolaj finlandia

fim rally 2012 juliusz cezar

fim rally 2012 ciekawy motocykl

fim rally 2012 naked bike

fim rally 2012 trójkołowiec parada narodów

fim rally 2012 parada narodów

fim rally 2012 parada narodów dania

fim rally 2012 parada narodów włochy

fim rally 2012 parada narodów włosi

buick porsche na fim rally 2012
Przez cały czas trwania zlotu uczestnikom towarzyszyły auta udostępnione przez OPONEO.PL – głównego partnera imprezy. Przy bramie zlotu uczestników witały Buick Riviera i Porsche 911 Turbo S generacji 997.

cadillac de ville fim rally 2012 bydgoszcz

cadillac de ville
Cadillac de Ville z logo OPONEO podczas parady wiózł oficjeli: dyrektora FIM Rally 2012, delegatkę Międzynarodowej Federacji Motocyklowej FIM i przedstawicielkę Moto Pomorzanek.

porsche fim rally 2012

fim-rally-2012-flaga-lkt
Podczas Parady Narodów Prezes Honorowy Michał Chorzępa, w towarzystwie kierowcy z OPONEO.PL, wiózł ulicami Bydgoszczy flagę klubu LKT „Wyczół” Gościeradz w samochodzie Porsche 911 (964).

ewa pieniakowska w czasie pokazu

ewa pieniakowska
Pokaz stuntu motocyklowego w wykonaniu Ewy Pieniakowskiej.

lancer evo ix fim rally 2012
Marcin Gagacki dał pokaz mistrzowskich umiejętności.

lancer evo ix pokaz w trakcie FIM Rally
Wiele osób chciało zobaczyć co potężny Lancer kryje po maską.

Kopiowanie treści surowo wzbronione. Zobacz konsekwencje prawne
Napisz komentarz
Dodaj komentarz