W Niemczech wprowadzono obowiązek używania opon zimowych

Od  4 grudnia 2010 roku obowiązują w Niemczech nowe zasady stosowania opon zimowych. Zgodnie z nowymi przepisami, pojazdy poruszające się po drogach, na których leży śnieg, lód lub błoto pośniegowe, zobowiązane są posiadać opony do jazdy w zimie.

Za te ostatnie uznano nie tylko ogumienie zimowe, ale także całoroczne oraz typu M+S, często stosowane w SUV-ach i pick-up'ach. O ile w samochodach osobowych wymóg dotyczy wszystkich kół, to w przypadku pojazdów użytkowych, busów i ciężarówek klas M2, M3, N2 i N3, zimowe opony wymagane są jedynie na kołach osi napędowej.

Za brak zimowego ogumienia obowiązują teraz dwukrotnie wyższe kary. W przypadku jazdy na nawierzchni ośnieżonej, oblodzonej albo w czasie gołoledzi kara wynosi 40 euro zamiast dotychczasowych 20. Dwukrotnie więcej za utrudnianie ruchu innych pojazdów, np. na podjazdach pod wzniesienia - 80 euro, zamiast 40. Znacznie drożej kosztować może w praktyce opłata za ściągnięcie auta z drogi przez pomoc drogową albo przymusowy postój do czasu zmiany warunków drogowych czy wymiany ogumienia. Nie należy także zapominać, że w górach na oponach M+S albo całorocznych jazda w dół, nierzadko jest niemożliwa, także w SUV-ach z napędem na cztery koła, szczególnie tych cięższych.

opony zimowe niemcy
Opony zimowe w Niemczech będą musiały być zamontowane, jeśli warunki drogowe będą tego wymagać.

Zmiany w przepisach 26 listopada br uchwalił Bundesrat (druga izba parlamentu) na wniosek Ministra Komunikacji Niemiec. Nie zdecydowano się na wprowadzenie konkretnego okresu wymogu stosowania opon zimowych od października do kwietnia.

Niemcy w dominującej większości popierają nowe przepisy. W ankiecie stowarzyszenia rzeczoznawców DEKRA aż 93% z 1700 pytanych było za, a zaledwie 7% przeciw. Ponadto aż 49% opowiedziało się za wymogiem "zimówek" od października do kwietnia. Z kolei tylko 6% pytanych gotowych byłoby zrezygnować z jazdy samochodem i skorzystać ze środków masowego transportu. Poziom świadomości niemieckich kierowców w zakresie zalet zimowego ogumienia jest wysoki. Aż 85% kierowców twierdzi, że od jesieni używa opon zimowych, 11% preferuje ogumienie całoroczne, a zaledwie 1% zapowiedziało, że założy opony zimowe tylko wtedy, kiedy będą do tego zobowiązani. 

Podoba Ci się artykuł?
Daj nam plusa


Dziękujemy

Kopiowanie treści surowo wzbronione. Zobacz konsekwencje prawne
Komentarze
Re: W Niemczech wprowadzono obowiązek używania opon zimowych
MM 2011-10-08 Odpowiedz

masło maślane -konkretnie od kiedy do kiedy obowiązują zimowe opony . a jesli w grudniu bedzie plus 10 gradusów to na jakich jezdzić ? uważam ,że wyjatkowo głupi przepis tak głupi jak całe Niemcy.

Re: W Niemczech wprowadzono obowiązek używania opon zimowych
dziadzia57pl, 2014-10-22 Odpowiedz

ja uważam i zdaje sobie sprawę ,że jeżeli temperatura spadnie do +5 stopni to bezwarunkowo zmienic opony na zimowe.....

Re: W Niemczech wprowadzono obowiązek używania opon zimowych
danielos@active48.pl 2013-01-17 Odpowiedz

a od kiedy biundesrat czyli odp polskiego senatu jest izba druga? senat zawsze byl jest i bedzie izba pierwsza (wyzsza) we wszystkich krajach kontynentalnej europy przynajmniej...

Re: W Niemczech wprowadzono obowiązek używania opon zimowych
Arek 2013-01-18 Odpowiedz

@danielos@active48.pl Nie masz niestety racji, Sejm - izba niższa (pierwsza), Senat - izba wyższa (druga). Błędnie kojarzysz izbę niższą z drugą... To, że coś jest drugie nie zawsze znaczy, że jest niższe :)

Re: W Niemczech wprowadzono obowiązek używania opon zimowych
burke 2011-10-08 Odpowiedz

@MM a konkretnie od kiedy do kiedy jest temperatura minusowa i pada śnieg? znajdz jednoznaczna odpowiedz, to wszystko stanie sie jasne :D

Dodaj komentarz
(Uwaga: Treść wpisu jest moderowana)

Informacje o plikach cookies


Dlaczego oponeo