Wiele mówi się na temat technik bezpiecznej jazdy zimą, na mokrej nawierzchni czy w górach. Są to bardzo pożyteczne porady, ale często zapomina się o warunkach, w których wielu kierowców jeździ nawet codziennie. Chodzi o noc. Jak bezpiecznie prowadzić samochód po zmroku?

Nocne wypadki w Polsce

Według statystyk Policji najwięcej wypadków występuje w miesiącach letnich, za dnia, w dobrych warunkach atmosferycznych. Wówczas jest największy ruch, a ze względu na dobrą pogodę wielu kierowców czuje się zbyt pewnie, jeździ szybciej i nie zachowuje odpowiedniej koncentracji. Zarówno w 2014 r. jak i w latach poprzednich największe nasilenie wypadków występowało w godzinach 14-19, czyli w okresie bardzo dużego natężenia ruchu związanego z powrotami z pracy. Najmniej wypadków odnotowano w godzinach 24-5, w tym czasie również najmniej osób zostało rannych oraz poniosło śmierć. Jest to głównie związane z mniejszym ruchem pojazdów o tej porze.

Wypadki nocą należy jednak przeanalizować oddzielnie.

W porze nocnej, na drogach nieoświetlonych występuje największy wskaźnik osób zabitych - w co czwartym takim wypadku ginie człowiek, gdzie w porze dziennej w co piętnastym wypadku. Oznacza to, że jeśli już w porze nocnej dochodzi to wypadku, to ryzyko jego tragicznych skutków jest największe. Dzieje się tak nie tylko w Polsce, w innych krajach wygląda to podobnie.

warunki drogowe po zmroku
Gdy zapada zmierzch należy zachować szczególną ostrożność (fot. Bridgestone).

 

Z czego to wynika?

Nocą jeździ się zupełnie inaczej. Potwierdza to artykuł Arkadiusza Zielinkiewicza opublikowany w Czasopiśmie Technicznym Wydawnictwa Politechniki Krakowskiej (1-B/3/2011). Możemy w nim przeczytać, że ruch nocny charakteryzuje się odmienną charakterystyką od dziennego. Nocą dochodzi do tzw. zjawiska olśnienia, które bardzo mocno ogranicza widoczność drogi i jej otoczenia. W nocy trudniej oszacować odległość do pojazdu nadjeżdżającego z naprzeciwka oraz zachować bezpieczną odległość od pojazdu poprzedzającego. Po zmroku wydłuża się również czas reakcji kierowcy na wszelkie wydarzenia na drodze. Podczas jazdy w nocy kierowcy statystycznie są też bardziej zmęczeni niż w trakcie dnia.

To wszystko stwarza potencjalne zagrożenie na drodze zarówno dla pieszych czy rowerzystów, jak i zmotoryzowanych. Przestrzeganie kilku zasad pozwoli zmniejszyć ryzyko wypadku.

nocne warunki na drodze
Jazda w nocy wymaga przestrzegania kilku ważnych zasad (fot. Bridgestone).

 

Zobacz bogatą ofertę opon Bridgestone

 

Jak jeździć nocą?

1. Nie wyprzedaj własnych świateł – jedź z prędkością, która orientacyjnie pozwoli się zatrzymać na dystansie wyznaczonym przez zasięg świateł. Szybsza jazda to jazda praktycznie na ślepo. Zwolnij zmieniając światła z drogowych na mijania.

2. Uważaj na swój wzrok – nie patrz na światła samochodu jadącego z naprzeciwka; patrz przed siebie i staraj się obserwować przestrzeń za nim oraz prawą krawędź drogi.

3. Zredukuj źródła światła w samochodzie, wyłącz wszystkie zbędne lampki, jeśli to możliwe zmniejsz jasność świecących elementów/zegarów na desce rozdzielczej; wówczas będziesz lepiej widział w ciemności.

4. Zadbaj o stan oświetlenia pojazdu – upewnij się, że wszystkie światła w Twoim samochodzie są sprawne, czyste (warto przed jazdą przygotować sobie wilgotną ścierkę i je przetrzeć) i odpowiednio ustawione. Jeśli tylko warunki na to pozwalają i jest to konieczne, korzystaj ze świateł drogowych.

5. Nie oślepiaj innych – wyłącz światła drogowe, gdy widzisz samochód jadący przed Tobą lub z naprzeciwka; jadąc za innym/przygotowując się do wyprzedzania zachowaj bezpieczną odległość, aby nie świecić światłami w jego lusterka.

6. Ostrzeż pieszych i rowerzystów – zbliżając się do rowerzysty lub pieszego mrugnij krótko światłami drogowymi dając sygnał, że ich widzisz; używanie klaksonu jest niewskazane, bo nagły, intensywny dźwięk może przestraszyć i spowodować gwałtowne i trudne do przewidzenia reakcje tych osób.

7. Zwracaj uwagę na światła samochodów jadących przed Tobą – dzięki temu w porę dostrzeżesz nagłe zmiany sytuacji na drodze.

8. Inne porady: unikaj palenia (pogarsza to nocne widzenie), rób częstsze postoje, staraj się wykonać kilka ćwiczeń podczas postojów, w przypadku awarii zatrzymaj się w możliwie najbezpieczniejszym miejscu i odpowiednio oznacz miejsce postoju (trójkąt, światła awaryjne, kamizelka odblaskowa).